IVECO DAILY

CAS 15 Iveco Daily 70C15D 4x2

V službách dobrovoľných hasičov v Bátovciach je od roku 2015 vozidlo IVECO DAILY od poľského výrobcu hasičských vozidiel WISS. Je jedným z 500 takýchto vozidiel zapožičaných obciam v rámci projektu ministerstva vnútra SR na zlepšenie vybavenia dobrovoľných hasičských zborov obcí. 

 

Podvozok, motor a kabína

Vozidlo je postavené na podvozku IVECO DAILY 70C15D 4x2 s rázvorom 3750 mm. Poháňa ho štvorvalcový preplňovaný motor s výkonom 107 kW cez 6 stupňovú synchronizovanú manuálnu prevodovku. Maximálna rýchlosť automobilu je obmedzovačom nastavená na 100 km/h, poháňaná je zadná náprava, vozidlo je vybavené uzávierkou zadného diferenciálu.

Kabína je šesťmiestna v rozložení 1+1+4. V kabíne je zabudovaná vozidlová rádiostanica Motorola, tri kusy ručných rádiostaníc Motorola s nabíjačkami, ručné svietidlá Survivor LED s nabíjačkami a cúvacia kamera.  

Nadstavba

Nadstavba je vyrobená z profilov, ktoré sú zvárané a skrutkované k nosnému rámu vozidla. Úložné priestory nadstavby sú v rozložení 2+2+1, bočné dvere uzatvorené hliníkovými roletami, zadné pevnými výklopnými dverami. Pod nadstavbou sú umiestnené dve schránky na drobné príslušenstvo, po jednej na každej strane vozidla.

Nádrž na vodu má objem 750 litrov, je umiestnená v strede vozidla, vybavená vlnolamami, prepadom, napúšťacím a vypúšťacím otvorom.

Ako čerpadlo je použitá prenosná motorová striekačka Tohatsu VC82ASE s výkonom 1500/1MPa/3m. Čerpadlo je možné použiť pri striekaní vody z vlastnej nádrže, vonkajšieho zdroja ako aj na čerpanie vody z prírodných vodných zdrojov.

Svetelná časť výstražného zariadenia modrej farby pozostáva z veľkého zábleskového majáku na streche vozidla, dvoch malých umiestnených v prednej maske a dvoch majákov v zadnej časti na nadstavbe. Na zadnej časti nadstavby je nainštalovaná svetelná rampa oranžovej farby.

Rozmery a hmotnosť

IVECO DAILY je dlhé 6228 mm, široké 2195 mm a vysoké 2445 mm. Hmotnosť vozidla je 4720 kg.